Дувњак: За жал кај нас корупцијата стана начин на живеење

You must need to login..!

Опис

Законот за спречување корупција треба да е во согласност со законот за свиркачи. Бројките се поразителни колку малку се пријавува и колку малку се процесираат ваквите случаи. Едно регионално истражување на земјите од западен балкан покажа дека сме на дното кога станува збор за прифаќање на укажувачите, дури сметаме дека тие треба да се казнат наместо да се охрабрат ваквите случаи.

Не е тајна и не е прв пат да се слушне дека и судството е корумпирано. Ако ги прашате судиите споредбено со регионот тие веднаш ќе ви извадат податоци дека се најниско платени. Кај нас основицата со додатоци достига до 1.000 евра, а во врховниот суд, највисоката плата достигнува до околу 80 илјади денари. Во регионот просекот на платите на судиите во регионот е околу 3 илјади евра.

Кај нас корупцијата стана начин на живеење. Кај нас е втемелено тоа чувство дека без мито не може да завршите ни најобична работа.

Кога зборуваме за судиите не помала одговорност има и кај обвинителите кои исто така се подложни на ова влијание.

Случајот МПМ е дел од „Империја“ имаме некаква завршнича на првиот дек за кој што веќе имаме некаква завршница, вториот е некаде за периодот до 2013 година и третиот дел е за затворањето на печатените медиуми и лажниот стечај…

Во овај случај се Јана Милосавлева Орце Камчев и Срѓан Керим. Во 2018 година случајот го презеде и водеше СЈО. Двајцата осомничени дале искази и нема да биде проблем и да не се појават на рочиште. Ова е само истрага се уште нема обвинение. Случајот се уште не е застарен има уште време до тоа, вели за Утрински брифинг новинарката и уредник на Фокус, Гордана Дувњак.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

thirteen − 3 =