Драганов за УБ: Она што се говори во Давос не е ништо ново, потребно е менување на свеста

You must need to login..!

Опис

Во 2007 година на ораторската манфистеција „Иво Пухан“ на Правниот факултет, Мирослав Драганов говореше за стаклена градина. Колку за овие години се има променето она што тогаш Драганов го детектираше со ова сега што се случува.

Има промени од аспект дека повеќе луѓе сфатиле дека имаме проблем. Но дека нешто се отстранило во однос на последиците- нема некој голем напредок. Она што се говори насекаде, па и во Давос не е ништо ново, но би сакал да ги кажам сите пречки до кои што јас поминав за да дојде за ова јавно да се знае и говори. Кога почнав говорите да ги објавувам на јутјуб, се соочував со невиден притисок зошто тоа воопшто го објавувам. Ми се сугерираше да се преведува на друг јазик итн… Но не беше време да се чека. Сега забележувам дека напредок во некој дел е направен кај оние кои што одат во странство итн.. Почнува да се говори за рециклирање, за отпадоци каде да се фрлаат. Тоа се менува. Спор процес е, но почнуваме да размислуваме, изјави за Утрински брифинг, Мирослав Драганов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 2 =