Достовски: Квалитетно решение за канабисот е надпартиски и наднационално прашање од кое сите ќе имаат бенефит

You must need to login..!

Опис

Проблемот е што секаде во воздух виси дека дебата треба да има, а реално ја нема. Намерно објавив на ФБ прирачник за тоа како човек за свои потреби да произведуава канабис, прирачник кој е од бивша СХС од 1297 година. Намерно ова го објавив да се знае дека тука постоело ова, дека не измислувам е топла вода, и штом имало прирачник за садење за свои потреби 1927, а ние денес да збориме дека ова е некоја работа за која што дури сега треба да ја откирваме е малку смешно, изјави во Утрински брифинг Филип Достовски, основач и претседател на „Зелена алтернатива“.

Како и за се, како и са секоја тема, дебата треба да ја водат стручни лица и лица кои имаат познавање во оваа матрерија. Тоа не мора да значи дека тоа познавање треба да биде официјализирано од некаква установа, бидејќи за марихуана ниту во едно школо или факултет се учи, смета Достовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven + fifteen =