Диневски: Доминантна е тезата дека Груевски за бегството соработувал со власта и имал помош од странски фактор – Груевски ќе се врати во Македонија

You must need to login..!

Опис

По повод тригодишнината од бегството на Никола Груевски, екс разузнавачот Александар Диневски во студиото на Утрински брифинг зборува за тоа до каде е истрагата и како екс премиерот успеа да побегне од државата.

-Нема ништо ново после 3 годин. Македонската јавност не ја знае вистината за неговото бегство. Тој случај покрена друга перспектива за владеењето на оваа владејачка гарнитура. СДСМ настапуваше под девизата „Нема правда, нема мир“. Правдата беше очекувана, расчистување на сите случаи што ги водеше поранешната власт, а исправување на неправдата кон политичките противници. Но случајот воведе сомничавост во целата власт на СДСМ. Се смени дискурсот на гледање, почна да ги согледува навидум ситните пропусти кои беа припишувани наводно на системот, меѓу кои и статусот на неутралност кон судските процеси. Не сакаше новата власт да се идентификува со претходната власт, која имаше нарачани пресуди, монтирани судски процеси. И тука испливаа тие навидум ситни работи на кои регираше јавноста, рече Диневски.

Диневски пред три години бегството на Груевски го нарече „конзуларна операција“ и објасни што значи тоа.

-Останува таа теза дека бегството не можел сам да реализира, туку со помош на странски фактори. После 3 години сме на почетна позиција. Истрагата е отворена, иако не е јасно за кое кривично дело. ВО моомент кога Груевски беа против него не беше издадена потерница. Груевски во тој момент беше објект на заштита на МВР ккао поранешен премиер и требаше 22 години, според закон да се обезбедува,, Наместо бегство можеше да се случи негова ликвидација, ранување, а МВР беше должно да го обезбедува и не го направи тоа, рече Диневски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × three =