Димовски: Бараме минималната плата да изнесува 60% од просечната плата

You must need to login..!

Опис

Минимална плата значи основна плата и на тој начин ние ги штитиме нашите работници да не можат да земат помала плата, бидејќи знаеме во изминатиов период имаше работодавачи кои не сакаа да ја платат да основна плата, изјави за Утрински брифинг, Дарко Димовски претседател на ССМ.

Но бидејќи знаме дека цените се зголемуваат, неопходна е таа минимална плата да се усогласи. Кога расте минималната плата, таа е основна плата со коефициент 1. И оттаму викаме согласно работното место треба да земат поголема плата, додава Димовски.

Колективниот договор ни нуди повеќе видови на плата. Ние доставивме барање до Владата каде што бараме минималната плата да изнеусва 60% од просечната плата.

Просечната плата расте, тоа добро, но минималната плата се усогласува секој март. Треба да ги следиме светските трендови во се, па така и во платите, додава Димовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eleven − 11 =