Димков: Книгата е уметнички артефакт кој што излегува надвор од рамките на времето

You must need to login..!

Опис

Книгата „Културен печат“ е пред 7-8 дена излезена од печат. Се обидовме да ги фатиме сите тие рокови што се околу последните денови во годината и нормално годината да биде заокружена и сите работи кои што се поврзани со оваа година да бидат завршени во рамките на оваа година, изјави во Утрински брифинг новинарот Тони Димков.

-Книгата се работеше цела година, но сепак печатењето излезе да биде сега, пред неколку дена.

-Книгата е една логична последица на тоа што го првам во „Културен печат“ кој што е од 19 октомври 2019 година, на идеја на Злате Лозановски од СЛободен печат, со кого заедно работевме во неделникот „Граѓански“.

-Миле Јовановски направи специфичен концепт во кој што одлучи културата да биде во првите 30 страници од магазинот и тие 30 страници ги правевме заедно со Злате Лозановски, а потоа одеше политика, економија, свет… Таа идеја на Злате се реализира од октомври 2019 како неделен прилог за култура во Слободен печат и беше логично навестување на ова што сакав јас да го ставам во книга.

-Книгата е уметнички артефакт кој што излегува надвор од рамките на времето.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 − three =