Димитров: Ако ја отвориме дебатата за граници, Балканот нема да има луѓе – додека разговараме за граници, граѓаните ќе ни заминат во Европа

You must need to login..!

Опис

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во гостувањето во Утрински брифинг се осврна на шпекулациите дека словенечкиот премиер испратил нон-пејпер до претседателот на Европскиот совет, во кој наводно се предлага поделба на БиХ, Македонија, Косово и Црна Гора.

-Не е до крај јасна ситуацијата. Мислам дека од мене би било неодоговрно да влезам во тој домен на шпекулации дали имало или немало нон пејпер од Јанша. Треба да следиме тоа што официјално пред камера изјавуваат портпаролите во ЕК, портпаролот на европскиот Совет Мишел, самиот Јанша. Но мислам дека не смееме да бегаме од дебата и од изразување на јасна македонска позиција по ова прашање, бидејќи се работи за пресериозна теза. Јас повеќе би сакал шпекулациите и наводите во медиумите ширум Балканот да ги искористиме да поразговараме за теза, бидејќи таа теза ќе излезе малку па пак ќе се врати. Беше актуелна во контекст на разговорите Приштина – Белград. Ние на Балканот имаме искуство, не така одамна, што се случува кога тезата дека не можете да живеете ако не сте опкружени само со луѓе како вас, од вашата етничка група, стане официјална и реална политика. Ние за жал сме регион каде крајот на минатиот век имаше многу злосторства, жртви, војна. Кога границите следат етничи линии тоа е пракса од времето на колонијализмот. Во Европа нема баш промена на граници. Последната во западна Европа е слободната Ирска држава има и со крајот на Втората светска војна. Ова што се слуичи со Чешкословачка и Југославија, тоа се граници кои што веќе беа воспоставени меѓу единките што ги создадоа тие држави. Целата ЕУ започнува како мировен проект и се темели на концептот на намалување на значењето на границите. Мислам дека било кој кој што малку се грижи за стабилност и иднината на Балканот би требало да верува во европската теза – ние треба границите да ги направиме што помалку видливи и релевантни , а не да се фокусираме на границите бидејќи така нема да има крај, изјави во Утрински брифинг Никола Димитров, заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања.

Брисел, Берлин, Париз и ставот на Вашингтон се многу важни. Мислам дека со сегашната администрација во Вашингтон ние ќе видиме еден континуитет на американската политика кон Балканот, кој што во контекст на претходното отворање на оваа тема, амбасадорот Џејмс Пердју во колумна ја образложи, цитирајќи еден од принципите на Охридскиот договор кој вели – Нема територијални решенија на етнички прашања. Дури има и цивилизациски пораз ако ние во 21 век во Европа на некој начин прифатиме дека не сме способни да живееме во различност и дек ане сме способни да се грижиме за правата на различниот од нас. Многу е тешко да се нацртаат етнички линии. Секогаш ќе има нешто што ќе остане мултиетничко. Митот за големите држави постојат на Балканот. Берлин сазстана многу јасно дека иднината на Балканот мора да е европска и границите намсето д аразмилуваме дали ни се добро да ги направиме нерелевантни, невидливи, такви како што се европските. Берлинскиот процес продуцираше – заедничка економска зона, патување со лични карти, прифаќање на институциите н адругите држави за транспортот да оди побрзо, изјави Димитров.

Ако ја отвориме дебатата за граници Балканот нема да има луѓе. Додека разговараме за граници, граѓаните од Балканот ќе заминат во Европа, бидејќи нема да имаат трпение да чекаат европски живот да се обезбеди дома, вели Димитров.

Без разлика колку веруваме на мудроста, зрелоста, визијата на „големите“, наша задача е нашето гајлето секогаш сами да си го береме. Мисла дек ане сме во фаза кога решението за некое од отворените балкански проблеми ке дојде само од надвор. Скоро бев во Љубљана, немав срдба со премиерот Јанша, но има со претседателот Пахор и минситерот за надворешни и тму не чиув нешто вакво. Дебата беше дека е многу важно да иманапредок во ЕУ приказната, дек моментумот е поразнишан и дека првата меѓувладина конференција со нас ќе биде меѓу високите приоритети на словенечкото претседателство. Мислам дека е многу важно нашиот глас да се чуе секогаш кога ќе се отвори оваа тема, бидејќи ние живееме во овој регион и сме дел од него, рече Димитров.

Разговорот во кој Димитров говори и за последните случувања во постизборна Бугарија погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 − 14 =