🎥 Димитровски: Клучот во борбата со корупцијата е кај волјата на политичките елити

You must need to login..!

Опис

На минатите избори настапивме самостојно, но проблемот е во еден ваков систем како што имаме сега, многу тешко може да настапите самостојно, а без учество во парламентот не може комплетно да влијаете на политичката сцена, изјави во Утрински брифинг Зоран Димитровски, генерален секретар на Демократски сојуз (ДС).

Стратешките заложби за НАТО и ЕУ е она што не зближи со СДСМ. ВО меѓувреме работиме на поголема одговорност на извршните функционери, како и амандмански измени кои би влијаеле на работата на Собранието, односно тоа да може да биде распуштено од трета страна.

-Политичките елити од време на време се менуваат. Имаме системски грешки кои треба да се менуваат. Клучот во борбата со корупцијата е во волјата на политичките елити, вели Димитровски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

1 × one =