Димитрова од Хелсиншки: „Јавна соба“ е кривично дело кое мора час поскоро да се реши

You must need to login..!

Опис

Групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“ која пред неколку месеци ја вознемири македонската јавност е повторно активна.

„Јавна соба“ брои нешто повеќе од 5 илјади членови кои споделуваат експлицитни фотографии, лични податоци, броеви од телефони и профили од социјални мрежи.

Во текот на минатата година група со исто име имаше околу 7 илјади членови кои меѓусебе разменуваа експлицитни фотографии од девојки од Македонија, меѓу кои имаше и малолетни лица.

Хелсиншкиот комитет побара од Јавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот „Јавна соба“, кој претставува кривично дело во кое голем број жени се жртви на родово засновано насилство.

Деновие симболично се одбележуваат 1 година од кога дознавме што се случува во „Јавна соба“. Институциите рекоа дека веднаш ќе почнат да го работат случајот. Потоа видовме некое стишување. Првичната „Јавна соба“ беше дисфункционална, но се отворија слични групи. Овие групи се со иста цел и содржина. Се работи за одржување на култура на насилство родово-базирано вознемирување кое не се санкционира од институциите. Се додека тоа не се санкционира насилниците ќе се чувствуваат дека никој неможе да ги допре, изјави во Утрински брифинг Калиа Димитрова од Хелсиншкиот комитет.

Целиот разговор со Калиа Димитрова од Хелсиншкиот комитет погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seven − 7 =