Димитриевски: Имам амбиции да трчам за нов мандат во Куманово

You must need to login..!

Опис

Ние како Општински штаб за засштита и спасување информации ги споделуваме на дневна и на неделна основна. За разлика од петата недела во оваа година кога бројката беше 74 позитивни, но последната недела бројките отидоа на 195. Алармот никогаш не бил исклучен, но за жал и постапката за имунизација која е спора, но и опуштањето на граѓаните си ги покажува своите ефекти. Мерките и правилата мора да се почитуваат, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Луѓето носат маски и се дисциплинирани, но за жал постојат и такви кои не ги почитуваат целосно правилата и препораките. Гледам дека полицијата постапува со прекршочни казни, но сето тоа се однесува до колективната свест за колективното здравје и апелирам граѓаните да се придржуваат до препораките. Преголемото ширење на лажните вести и на некој начин воведувањето на скептицизам кај грѓаните доведе до ваква состојба. Се покажа дека воопшто човештвото не е подготвено за вакви крупни предизвици, вели Димитриевски.

Говорејќи за претстојните локални избори Димитриевски вели дека при давањето на отчетот веќе најавил кандидатура за градоначалник.

Имам амбиции да трчам за нов мандат, но граѓаните се тие кои го даваат мандатот, а партиите се тие кои што даваат поддршка. Јас верувам дека мојата партија ќе ми даде целосна поддршка, бидејќи истата ја чувстувам од граѓаните, вели Димитриевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen − fourteen =