Деспотовски од Фондот за иновации: Преку нови идеи од сево ова да излеземе посилни – очигледен е креативниот потенцијал и солидарноста

You must need to login..!

Опис

Вкупно 546 иницијативи пристигнаа до ФИТР во рамките на јавниот повик КРЕАТОН, наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од ковид-19.Јавниот повик траеше 72 часа и ваквиот интерес е само показател за нивото на свест и желбата за придонес кај многу наши сограѓани, НВО и компании.

Морам да напоменам дека и во вакви вонредни околности, очигледен е креативниот потенцијал и солидарноста кои се силно изразени во нашето општество“, вели директорот на ФИТР, Јован Деспотовски.

Има доста предлози во сегментот здравствена заштита, производство на маски…

Добрата работа е што имаме искусни меѓународни партнери.

Јавниот повик е заеднички потфат на ФИТР, Амбасадата на Швајцарија во Македонија, УСАИД, УНДП, УНИЦЕФ, МАСИТ и други партнери, експерти, што ќе ја реализираат и евалуацијата на пристигнатите иницијативи.

Предлог решенијата треба да се имплементираат во кус рок, и да бидат применливи и во нормални услови, по прекинот на превентивните мерки поврзани со КОВИД – 19 вирусотизјави за Утрински брифинг, Јован Деспотовски, директор на ФИТР.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eighteen + five =