Деспотовски: Имаме опција да седиме на страна или во кафеана и да коментираме или да се вклучиме во трката за претседател на СДСМ

You must need to login..!

Опис

Јован Деспотовски, актуелниот в.д. директор на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони поднесе кандидатура за нов лидер на СДСМ на изборите на 12 декември.

Планот за кандидирање Концепт 28

Планот ми е СДСМ да опстане и да ги зајакне приматот на водечка во државата. Да обезведи континуитет
Не е нарушено единството, СДСМ покажува дека има капациетот. Пристапот кон единството е интересен. Сметам дека вклучувањето во трката овозможува да се зборува, ќе имаме отворен процес во кој претставуваме различни идеи и ќе им овозможиме на гласачите да го изберат новиот лидер, по што ќе си подадеме рака и ќе продолжиме понатаму.

Дали е фер, Заев што застана зад Ковачевски:

Мене животот ме научил дека многу малку се фер. Имаме широка можност, добро развние процес, поддршката значи многу. Но Заев на крајот ќе ја подаде раката на тој што ќе ја добие довербата на гласачите.
Не е сјајна состојбата. Лошиот избор на кандидати на избори. Да ги поттикнеме луѓето и да ги вратиме назад, продолжување на процесот на демократизација, систем во кој кандидатите за градоначалници и на совети ќе се бираат на избори во партијата… за да избегнеме да не направиме грешки во изборот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen − eleven =