Дерала: Сомнителен влез на пари – како општество, систем и држава сме во континуиран хибриден напад

You must need to login..!

Опис

Цивил е практично единствената организација која ги следи изборите, а постизборно гостин во Утрински брифинг беше Џабир Дерала.

-Оценката на ДИК е дека изборите беа демократски, но опозицијата се пожали дека имало нерегуларности и покрај тоа што победата во поголемиот број општини беше нивна.

-Ние како општество навикнавме што значи демократски избори. Изборите беа демократски и фер и тука нема збор. Тоа што ние го зборувавме, ние сме мета на некој вид хибриден напад, видовме дека изборната администрација не функционира добро или се партиски кадри во Избирачките одбори или се необучени.

-За жал, фингерпринтите излегоа како многу скапа играчка која не функционираше како што треба. Од 80 гласачи само кај 19 функционираше фингерпринтот на едно гласачко место.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × four =