Дерала: Секоја година имаме избори, што претставува шок за системот

You must need to login..!

Опис

Ние сме секогаш подготвени за мониторинг на избори. Но морам да кажам дека треба се согледа ризикот од оддржување на предвремени избори, изјави за Утрински брифинг првиот човек на Цивил, Џабир Дерала.

Ние и како организација треба да почнеме и да бараме и од опопозицијата да престане со притисокот, бидејќи две три години во политиката не е многу време, нека се подговтат добро и нека излезат со програми, додаде Дерала.

Јас разбирам дека им се доаѓа на власт, но го шокират и кочат системот, вели Дерала.

Во Утрински брифинг гостуваше и Дарко Алексов од МОСТ, кој изјави дека кога станува збор за локални избори, обемот и активности на МОСТ се намелани, поради фактот што станува збор за процес кој е од локален каркатер и следиме процесот колку е транспарентен.

Морам да додадам дека изборниот процес од година во година се подобрува, изјави Алексов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three × two =