Дерала: Изборите беа демократски, но имавме сериозен проблем – фингер принт апаратите и црната кампања

You must need to login..!

Опис

Изборите беа демократски. Но имавме сериозен проблем – фингер принт апаратите кои го одбележаа денот, изјави за Утрински брифинг првиот човек на ЦИВИЛ Џабир Дерала.

Поминавме низ еден скап експеримент. Можеби не отидоа во ветар тие 11 милиони евра, но секако ќе треба да времее за ситуациајта да биде доведена во ред.

Добивме информација дека системот на ДИК не работел одредено време, вели Дерала.

ДИК и нејзините органи органи имаат посветени луѓе, но вчера иамвме непријатни изненадувања, едноставно не сакааа да ги прифатат нашите набљудувачи, под изговор дека во ДИК на ЦИВИЛ не му е местото таму.

Во Студиото се вклучи и првиот човек на ДИК Даштевски кој изјави дека во текот на денот ќе се знае дали сите записници се регуларни.

-Податоците се обработуваат и некаде до пладне ќе ги имаме сите резултати, додаде Даштевски.

-Првиот круг добро се заврши, дури и подобро од очекуваното. Имавме рекорден број на листи и беше тешко тој материјал да се направи.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

16 + eighteen =