Дамческа: Петков и Ковачевски одлично се разбираат, двајцата се прагматични лидери и сакаат успех на преговорите

You must need to login..!

Опис

-Разговорите меѓу двете влади се одвиваа во една многу позитивна и конструктивна атмосфера. Во текот на вчерашниот ден беа потпишани и три меморандуми за соработка што значи дека тоа е своевидно откочување на македонско-бугарските односи, исчекор напред, нешто што се очекува откако Бугарија го постави ветото и со тоа го блокираше патот на С Македонија, но и на Албанија, изјави за Утрински брифинг новинарката на Слободен печат Марина Дамческа која ја следеше посетата на владината делегација во Софија.

-Македонско-бугарските односи во целиот овој период од 30 години, цело време се во некој застој. Зборуваме за две оседни земји и два народи кои треба да имаат поголемо поврзување. Потребно е многу добра волја, разбирање, позитивен пристап за земјите да може да соработуваат земјите, да имам секакво поврзување и токму со оваа меѓувладина седница што се оддржа во Софија, работите веќе почнуваат да одат напред или барем такви се проектите, додава Дамческа.

-Проблемите меѓу двете земји постојат, но сега во последно време се дефинирани како точки, отворени политички прашања кои двете земји треба да ги решаваат. Пристапот е дека треба да се разговара, да се седне на маса на повисоко ниво, на министерско ниво и да се бараат решенија на проблемите. Она што го договорија двајцата премиери е дека треба да има поинтензивна комуникадција меѓу двете земји и на повисоко и на пониско ниво, затоа што и реалниот сектор, експерти треба да се вклучат во решавањето на проблемите, бидејќи политичките прашања се многу сензитивни за двете земји и начинот на кој што ќе се решаваат, она што го рече Ковачевски, е да се зачува достоинството на двете земји, двата народа, односно да не биде на смета некој да биде постојано во загуба, а некој да добива на сметка на другиот, потенцира Дамческа.

-Историјата е многу сензитивен момент. Ние со Бугарија имаме заедничка историја, тоа е факт, но сметам дека не треба да си дозволиме големи отстапки. Да, треба да има промени, бидејќи во нашите учебници се провлекуваат некои формулации кои се навредливи за бугарскиот народ и мислам дека тоа треба да се ревидира.

-Двајцата премиери одлично се разбираат, двајцата се прагматични и сакаат да најдат решение бидејќи премногу долго работите стојат во место.

-Пред почетокот на меѓувладината седнца забележав дека има протест на опозициската ВМРО кои бараат да се разглобуваат овие политички прашања. Тие постојано зборуваат за тоа дека Македонија ја краде бугарската историја, култура, па дури и јазик, од друга страна претставници на Здруженијата на меакедонските Бугари беа гости на телевизиите и тоа е интересен момент, бидејќи во бугарските медиуми се одвојува голем простор за нив. Овие исти здруженија беа револтирани бидејќи Петков кога дојде во Скопје се виде само 15 минути со нив, вели Дамческа.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one + 1 =