Дамир Имамовиќ: Кога политичарите ќе „заглават“, ја повикуваат културата на помош и тоа не е фер

You must need to login..!

Опис

Наградите се убаво признание за работатa, поготово кога доаѓаат во прилично ужасно време кога сите ние музичарите сме осудени да седме дома. Концертите и уметничкиот живот на сите ни недостасува и наградата „The Best of Europe” претставува поддршка за мојот минат труд, изјави во Утрински брифинг музичарот од БиХ, Дамир Имамовиќ.

-Јас бев дете кога беше опсадата на Сараево, и на сите нас секое затворање, празните улици не потсеќа на лоши работи, но паралели не може да се прават – војната е нешто ужасно, но нас кои пројдоме низ распадот на Југославија, осетивме некоја врста на реминисценција.

Целиот разговор со Имамовиќ во кој тој говори за севдахот, за музиката, уметноста и творештвото, ситуацијата со музичарите во БиХ во време на корона, погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × 2 =