Дали новите мерки ќе доведат до отпуштања од работа, разговор со Цветковски од ССМ

You must need to login..!

Опис

Од Сојузот на синдикати на Македонија вчера по најавите за новите мерки реагираа дека вакцинацијата треба да биде лична определба и дека не треба да се врши присилба и уцени врз работниците.

Процесот на имунизација сметаат не смее да се спроведува на штета на елементарните права на граѓаните гарантирани со Уставот, меѓународните конвенции и закони и против волјата на поединецот.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со секретарот при Сојузот на синдикати Златко Цветковски.

-Ние не сметаме дека вакцинирањето е нешто лошо, туку апериме сите граѓани да е вакцинираат,

-Но ние реагиравме на начинот на кој што тоа треба да се стимулираме, односно мерки кои би паднале на грбот на работникот. Со ваквите мерки, со задолжителност за тестирање на сметка на работникот се доведуваат во прашање препораките од Собранието на Советотот на Европа за недискриминација по основ на вакцинираност и недозволивост за било каков притисок за оние што не сакаат да се вакцинираат.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen + 19 =