Дачевски : Политиката и администрацијата се главни кочничари за дигитално образование, електронско гласање и попис

You must need to login..!

Опис

Каде е Северна Македонија во процесот на дигитализација. Има две информации – дека ИТ индустријата има брзо растечки тренд и дека во ова ковид и пост-ковид време се уште држи темпо на своите извозни потенцијални, а втората е врзана за примена на европски стандарда откако вчеа во во владата разговараа естонските и владините претставници за концептот на брзо растечката индустрија во Естонија, членка на ЕУ, во која и гласањето се одвива електронски и целиот систем е електронски.

Гостин во Утрински брифинг беше Глигор Давчевски, сопственик на ИТ фирма.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 − 12 =