Грижата за генерациите во фудбалот и што ЕП на сениорите ќе донесе за младите фудбалери, разговор со селекторот на у-21 Благоја Милевски

You must need to login..!

Опис

Од 2014 се направи база на фудбалери кои денеска успешно настапуваат во сениорската репрезентација на Македонија. Тие имаат голема заслуга за успехот и пласманот на Европското првенство. Сите тие во комбинација со повозрасните прават една конкурентна репрезентација во европски рамки. Ова ќе биде мотив, поготово за помладите фудбалери да имаат еден идеал да го повторат овој успех, изјави во Утрински брифинг Благоја Милевски селектор на фудбалска репрезентација до 21 година.

-Нашата работа е јавна работа и тука нема што многу да се крие. Фудбалерите се тие самите кои го покажуваат или не го покажуваат потенцијалот и квалитетот на терен. Момците покажуваат потенцијал да бидат конкурентни да бидат и во А репрезентацијата. Иамме 5-6 конкурентни фудбалери, но се останато е работа на селекторот на сениорите, додава Милевски.

Целиот разговор со Милевски погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × four =