Граѓаните бараат спас – новите локални власти најавуваат крај на бетонизирањето на Водно

You must need to login..!

Опис

Главниот град на Република Македонија, Скопје, има нешто што ниедна друга метропола ја нема – вистинска планина на само 2 km од центарот.

Водно е белодробието на Скопје вистински лек против најголемиот проблем на граѓаните во метрополата аерозагадувањето.

Но се чини дека низ годините наназад не беше поштедено од нечии интереси па граѓаните стравуваа дека ќе се бетонира неговата иднина во буквална смисла на зборот.

Граѓанското здружение „Го сакам Водно“ со цел, како што велат да биде спасено, а со тоа и градот заштитен, бараат итен Просторен план за спас на планината.

На оваа тема гостинка во Утрински брифинг беше Татјана Стојановска.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 4 =