Градот кој многу страдаше во војната сега погоден од земјотрес – Хрватска се дигна на нозе, помош пристигнува од сите страни, разговор со Зринка Врабец Мојзеш

You must need to login..!

Опис

И денеска имаше два земјотреси. Но она што се случи вчера беше страшно. Најголемата тага во таа приказна што тоа е подрачје кое многу страдаше во војната. И сега згора на се доаѓа и земјотресов. Луѓето едвај почнаа да се враќаат во нормала се случи оваа катастрофа, изјави во Утрински брифинг, Зринка Врабец Мојзеш, новинарка и колумнистка на неделникот „Национал“.

Несреќата дојде на несреќата која веќе постои. Градоначалникот вели дека Петриња е град во кој се акумулираат фрустрациите во последните децении. Почна некако со европската помош да се гледа светло во тунелот, но сега се случи оваа катастрофа, вели Врабец Мојзеш.

Петриња е стар град кој највеќе се развивал во 19 и 20 век и најсличен е со Самобор. По Граѓаните се горди на фактот што пред војната, по развиеност, по културна развиеност и општествен живот беше мал пријатен град.

Целиот разговор со Зринка Врабец Мојзеш погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × one =