Градоналникот на Прилеп ќе волонтира во Прилепската болница: Сега сум најпотребен како доктор

You must need to login..!

Опис

Последните неколку дена апелите што ги упатија од Комисијата за заразни болести, министерството за здравство, Владата, вроди со плод. Многу малку граѓани се движат во вечерните часови. Скори сите носат маски што не беше случај порано. Ако овие мерки се почитуваат ќе имаме резултат.

Инаку голем дел од граѓаните го посакуваат карантинот. Но мислам дека со доследно почитување на мерките ќе завршиме работа, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, кој додаде дека сериозата во општината е сериозна и загрижувачка.

Имаме голем број на заразени, но непочитувањето на препораките, олабавувањето на граѓаните доведе до таа ситуација. Само последните денови имаме 377 нови заразени. За жал овој тренд не стивнува. Во овој момент имаме доволен број на болнички кревети. Сигурен сум дека ова ќе потрае и во иднина ќе ни требаат уште педесетина, вели Јовановски и додаде дека и тој како доктор се понудил од утре да волонтира во прилепската болница.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 2 =