Гошевски: Најголем проблем кај криптовалутите е кој е издавачот и кој стои зад нив – кај нас во ниту еден закон не постои термин виртуелна валута

You must need to login..!

Опис

Од 2009 година бтикоинот е актуелна тема. Но мора да се даде еден правен фокус, бидејќи ни претстои регулација, изјави за Утрински брифинг, Душко Гошевски, експерт за крипто валути.

-Кога се појави оваа технолошка револуција, од почеток наиде на отпор кај Владите и полека почна да ретерира назад.

-2018 година е најважна година во однос на регулацијата, затоа што тогаш е донесенеа петтата регулатива која е примарно донессена на овој дел.

-Се тоа што се случуваше кај нас, краен сопственик, вистински сопственик, сомнителна трансакција, сите тие термини претставуваа усогласување со регулативата. Но при тоа не се усогласи делот на криптовалутите, додаде Гошевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 + twenty =