Големиот Таско му се поклони на Гранде Пандев: Ти си тој што остануваш вечно во нашата меморија

You must need to login..!

Опис

Поклон до Горан Пандев. Тој е оној што останува засекогаш во меморијата кај оние што биле на стадионот „Јохан Кројф“ или покрај малите екрани. Во 69-та минута рече збогум на репрезентацијата, по 69-ти пат беше капитен на македонската фудбалска репрезентација. Холанѓаните му подарија дрес со број 122, рекорд кој е прашање дали ќе биде соборен. Вчерашниот ден останува засекогаш да биде запаметен, изјави во Утрински брифинг легендата на спортското новинарство, македонскиот коментатор Атанас Костовски и додаде дека кога се ќе се собере и кога ќе се стави равенство вакво постигнување на еден Македонец тешко дека ќе се случи на фудбалските терени.

-Нашиот нов капитен го слушнав вчера како рече – Не сакам само да учествувам, сакам нешто повеќе. Сите ние сакаме повеќе, но веќе знаеме дека сме 23 на ЕП. Зад нас е само Турција. За сега првиот чекор беше да учестуваме. Јас не сум разочаран, вели Таско.

-Јас не го разбирам потегот на челниците на ФФМ. Му ставија товар на грб на Мрме – ЕП за тебе е голем испит, ако таму не постигнеш нешто, нема да бидеш селектор. Ова е лош потег на ФФМ. Јас прочитав и тоа за мене е логичен потег, дека нов селектор ќе биде Боби Милевски – оној што ја одведе нашата млада репрезентација на ЕП во Полска, додека пак на негово место ќе дојде Драги Кантатларовски, вели Таско и додава дека Игор Ангеловски – Мрме е оној што успеа да го убеди Пандев да се врати во репрезентацијата и меѓудругото благодарение на овој потег ние се пласиравме на ЕП.

-Сепак сметам дека Игор Ангеловски требаше да ја заврши операцијата наречена Катар. Имаме тим кој што може да напредува, вели Атанас Костовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eighteen − 8 =