Герасимовски: Центар е модерна општина – заслужува повеќе зеленило и една од моите заложби ќе биде токму тоа

You must need to login..!

Опис

Оставката на Заев предизвика шок кај сите нас. Тоа е лична одлука иако голем дел од нас не се согласуваат со неа.

Внатрепартиски не очекуваат избори, но не треба да се брза за да не настанат грешки во носењето одлуки. Потребно е време да се симнат страстите, статустот е сменет претседателот се бира со гласање и затоа треба добро да се организира овој процеs.

Во делот на Урбанизмот девет ДУП – ови се донесени и ревидирани со нив е обезбеден огромен простор за зеленило… Останатите ДУП – ови останува да се решаваат во наредниот период.

Ние ќе бараме во иднина да се практикува пониска градба односно да се намали катноста на објектите и да се ослободи повеќе простор на граѓаните. Имаме одлична соработка со останатите партнери. Остварив средби со претставниците во советот и од понеделник почнуваме со работите

Заедно со Град Скопје ќе мора да се договараме како ќе се развиваме понатаму. Добро е што се спроведе пописот па ќе добиеме појасна слика и за густината на населението.

Целосно ќе се внимава при секаква урбанизација да се изнајдат добра сообраќајни решенија, изјави за УБ градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × four =