Генерал Хаџи-Јанев: Србија смета на својот капацитет за употреба на сила, но не значи дека ќе ја употреби

You must need to login..!

Опис

Што се случува на Балканот од безбедносен аспект од аспект на НАТО беше темата накоја во денешен Утрински брифинг разговаравме со бригадниот генерал и професор на Воената академија Методи Хаџи – Јанев, експерт за безбедност и одбрана.

Ако дојде до разместување на војници во Босна и Херцеговина како би се координирала таа ситуација?

-Бидејќи Британија повеќе не е членка на ЕУ, сега е многу поотворен патот кон формирање на Европски сили. Британија се спроитвставуваше на оваа идеја со образложение дека така се дуплираат силите со НАТО. Од аспект на командувањето, тоа ќе биде комплицирано поради поединечните интереси на секоја од земјите членки на ЕУ, вели Хаџи-Јанев.

Во меѓувреме, Србија интензивно се вооружува во последниве години.

-За да се разбере Србија треба да се вратите десет години наназад. Србија одлучи да остане неутрална, да не влегува во НАТО. За да ја обезбеди таа неутралност не значи дека не треба да се вооружува. Србија направи вистински скок во последниве две години. Обединетите Арапски Емирати имаат голем простор за инвестиции кај Србија каде што има голем број воени производствени комплекси кои сега се обновија и ревитализираа, вели Хаџи-Јанев.

Во разговорот се вклучи и аналитичарот и новинар Дејан Андоновиќ според кого БиХ станува повторно актуелна во негативна конотација.

Според него назначувањето на поранешниот началник на Генералштабот на британската Армија, Пич, е порака што се случува во Босна.

-Префрлен е еден или два батаљони на британска Армија во Босна во рамките на мисијата. Се највува дека генералите на европските армии во најскоро време да распоредат околу 60.000 војници на европските држави, заради нарасната закана за безбедноста на БиХ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

six + one =