Гаши: Ние сме против насилство, но потребно е итно лоцирање на одговорноста и прифаќање на оставката на Филипче

You must need to login..!

Опис

Јас и како човек и политичар внимавам да избегнам политиканство трагедија на човечки животи. Не би сакал да бидат ваквите примери или наста предмет на политички препукувања. Но секако треба да се држиме до таа морална компонента кога се случува нешто такво д аима одговрност. Ние веќе година ипол функционираме како коалиција, но во некои настани имаме одвоени соопштени со Алијансата за Албанците. Се обидуваме да направиме една дистинкција и да најдеме средина помеѓу брање одговорност и да не допреме до чувствата на семејствата на загинатите, изјави лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Мислам дека треба да има одговорност. Напшиот став е дека тоа е голема трагедија и да не остануваме како држава во вакви случаи да нема одговорност. Потребно е да ја лоцираме одговорноста, вели Гаши и додава дека најмалку што Заев треба да направи е да ја прифати оставката на Филипче.

Кога доаѓа до вакви ситуации мислиме дека не треба да очекуваме некој да прифати или да се принуди да даде оставка. За жал политичката култура кај нас не е на потребното ниво. 30 години откако сме независна држава, ни се случија милион работи и никогаш не сме виделе одговорност, смета Гаши.

Сакам да се дистанцирам од фрлањето јајца пред општината и селењето пред ДУИ. Исто така сакам да се дистанцирам од организаторите, но мисла дека е добро граѓаните да изразат незадоволство, но сме против насилство и не мислиме дека одредена политичка партија да биде цел на нападите.

Политичарите треба да даваат оставка од морални причини, но нас ни фали практичната компонента – лоцирањето на точната одговорност. Во овој дел многу потфрламе, изјави Гаши околу трагедијата во Тетово.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

8 + ten =