? ? Галетановски: Животните во ЗОО се збунети – навикнати се на посетителите

You must need to login..!

Опис

Жителите во Зоолошката за сега се мирни, се уште не им е јасно што се случува. Нормално функционираме, внимаваме на протоколите, изјави за Утрински брифинг, директорот на Зоолошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски.

Пристигнаа белите лавови од Франција и Германија. Пристигнаа фламингата, а после кризата ги очекуваме и пингвините. Живеалиштата на Фламингата се готови, додека за пингвините се подготвуваат и очекуваме набрзо да бидат готови. Посетите во зоолошката ќе бидат контролирани од редари, со ограничен број на посетитетели, вели Галетановски.

Морам да напоменам дека животните се навикнати на луѓе. До сега дневно по 10.000 луѓе ги посетуваа, па затоа и нивното однесување во овој период е малку чудно, додаде Галетановски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 + 4 =