Галевски: Факт е дека филмската уметност изродила брилијантни филмови на тема војување

You must need to login..!

Опис

-Откако се знае светот војува. Секој век и деценија има понекој конфликт и тоа во историјата е забележано, но забележано е и во историјат ана филмот. Морам да кажам дека постојат неколку поджанрови во воениот филм, изјави за Утрински брифинг Влатко Галевски, филмски критичар и рецензент.

-Постои документарен филм за војната, постои фикција. Еден „Рамбо“ е воен филм. Постои пропаганден филм.

-Но факт е дека воениот филм е голем предмет на истражувања во филмската индустрија и дека таа индустрија, односно филмската уметност изродила брилијантни филмови на тема војување, додава Галевски.

-Има една изрека која вели дека ако „Ловецот на елени“ и „Апокалипса“ му врзаа на светот шлаканица, тогаш „Вод“ удри во плексусот.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

thirteen − eleven =