Галевски: Поместени се границите за добивање на „Оскар“

You must need to login..!

Опис

-„Оскарите“ се едни од најгламурозните манифестации во светот. Тоа е најпривлечното за најшироката публика. Можеби е пронајден е рецептот за баланс – да бидат блокбастери, да чинат многу, да се очекува заработувачка, но секогаш на Оскарите има и добри уметнички остварувања, изјави за Утрински брифинг Влатко Галевски, филмски критичар и рецензент.

-Да се сетиме дека пред десеттина години победи „Ла вита е бела“. Поместувањата се и на тој план. До пред 10-15 години Холивуд правеше фестивал за себе, за светот, но за сопствени потреби.

-Но откако поширокиот аудиториум сфати дека постојат уметнички филмови, подобри од само американските кандидати за Оскар, тогаш се поместија границите.

-Па дури и нашиот кандидат беше во категорија на докумантарни филмови, а конкурираше за најдобар филм, вели Галевски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

13 − 10 =