Галевски: Има многу интересна понуда од странски филмови кандидати за Оскар

You must need to login..!

Опис

Информацијата за Берлинскиот фестивал годинава беше на многу строго ниво, дури бараат да имаат сите новинари двонеделен карантин, пред и по фестивалот, изјави за Утрински брифинг Влатко Галевски, филмски критичар и рецензент.

-Некои датуми се битни затоа што гласањето на Академијата за кои ќе бидат дефинитивните номинации за Оскар е од 27.01 до 1.02 оваа година, додека официјалните номинации ќе се објават на 08.02, додека Оскарите се оддржуваат на 27.03.2022.

-Интересни за нас се категориите за филмови од неанглиско говорно подрачје.

-Од она што успеав да погледнам, мислам дека има многу интересна понуда од странски филмови.

Целиот разговор каде Галевски коментира дел од филмовите погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 3 =