Галевски: Документарецот за Битлси трае 7 часа, ама има што да се види

You must need to login..!

Опис

Најновиот филм на Горан Столевски – „Нема да бидеш осамена“ е само потврда на неговиот талент и довербата што ја имаат во Сан денс неговиот филм да го стават во главна селекција.

-Уште сега има многу позитивен став филмската јавност дека е ова инзвонреден и исклучително квалитетн филм. Се работи за македонско село од крајот на 18-19 век во кое се појавува вештерка. Велат дека филмот не е хорор, туку е една психо драма која е инзвонредно пакувана. Главната улога ја игра Номи Рапејс. Филмот е на македонски јазик, изјави за Утрински брифинг Влатко Галевски, филмски критичар и рецензент.

-Премиерата се најавува меѓу 10 и 20 јануари.

-Јас имав рецензија за „Сестри“ и мојот став е дека е добро што релативно брзо го пуштија како репертоарски филм и мислам дека од вчера оди на редовна програма во кината. ФИлмот е за дебитантско дело инзвонредно добар. Тоа е двојно зреење- ДИна ДУма како режисер и зреење на една млада генерација која е тема на филмот – како живеат малдите денес, за „проклетството“ наречено технологија, недовербата, љубовта.

-Животот на младите и светогледот се сменија со технологијата. Режијата е зрела и играат две инзвонредни млади луѓе на кои им е прва улога. И ова е еден вид психолошка драма на младата генерација која лута, вели Галевски.

Говорејќи за филмот за Битлси, Галевски вели дека се работи за ексклузивен материјал.

-Тоа е снимањето на албумот „Get back“ и целото снимање кое траело 3 недели на албумот е снимено со камера. Селекцијата ја направил Питер Џексон. Се ценат карактерите на Пол Макартни, на Ленон, присутна е Јоко Оно и од филмот се заклучува дека Џон Ленон е филтерот на Пол Маккартни.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − thirteen =