Галевски: Во Македонија има филмска критика, но фали театарска, книжевна критика

You must need to login..!

Опис

Во поранешна Југославија емисијата „Кино Око“ беше актуелна во време на оддржување на „Фест“ во Белград, кога доајените на филмската критика и филмаџиите беа во студиото и разговараа за актуелните филмови. Тогаш имаа прилози од типот на што рекол Хичког, Роберт Де Ниро итн.., изјави за Утрински брифинг Владо Галевски, филмски критичар и рецензент.

-Имам една анегдота со Богдан Тирнаниќ, во педесеттите години кога почнал да пишува филмска критика кога се прикажувал филмот „Бал на вода“ со Естер Вилијамс, каде што напишал дека „овој филм на светот му покажува дека постојат народи чии припадници се капат и кога не се валкани“, вели Галевски.

-Јас сум поборник на интензивно, а не на екстензивно пишување. Социјалните мрежи даваат еден увид во тоа какви се вкусовите на луѓето, но филмската критика не се занимава со вкусот на пишувачот, се занимава со аргументи, со посериозен аспект од кој се гледа филмот, вели Галевски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × one =