Во Скопје се одржува фестивал на грчка храна

You must need to login..!

Опис

На 24 октомври во Скопје започна фестивал на грчка храна, под мотото „Недела на грчки вкусови, квалитет што можете да си го дозволите“.

Станува збор за иницијатива на Канцеларијата за економски и трговски работи на грчката амбасада во Скопје, која е под покровителство на амбасадорот Димитрис Јанакакис.

Бети Ларда, шеф на Канцеларијата за економски и трговски работи во Амбасадата на Грција во Скопје, на оваа тема зборува во Утрински брифинг.

-Оваа наша иницијатива беше замислена така што грчките производи бидат на специјални промотивни цени па така до 1 номври, до кога трае фестивалот, сите заинтересирани ќе можат да ги најдат производите по намалени цени. Во оваа акција се вклучени продавницата Кандиа каде што се наоѓаме моментално, продавница за продажба на маслиново масло, потоа Платамонас, продавница за морска храна, минимаркетот Ланои како и во Веро и Тинекс, рече Ларда. Што се однесува на проблемите кои ги наметна коронакризата, таа нагласи дека има мали проблеми.

-Можеби има мали задоцнувања во трговската размена на храна,меѓутоа конкретни проблеми се уште не сме воочиле. Има мал пад на обемот на трговската размена во 2020 година, меѓутоа се надеваме дека нема да се почувствува во големи размери, нагласи Ларда.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen + 20 =