Во паркот “Јане Сандански” во Аеродром денеска во 12 часот се одбележува 100 години од раѓањето на Блаже Конески

You must need to login..!

Опис

Во 12 часот во паркот „Јане Сандански“ се оджува централна манифестација по повод сто годишнината од раѓањето на големиот великан Блаже Конески.

-Ние како општина имаме чест да бидеме домаќини на оваа манифестација, бидејќи на наша територија се наоѓа едно од училиштата кои го носат името на Блаже Конески.  Поканети се градоначалниците на Прилеп, Велес и Маврово и Ростуше. На настанот централно место ќе им се даде на учениците, а предвидено е и обраќање на секретарот на фондацијата „Небрегово“, Атанас Конески.

Повеќе детали ќе дознаете од видеото во продолжение:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 − 8 =