Во обид да постигне некаков резултат, кабинетот на Вархеј како да губи компас

You must need to login..!

Опис

Последните вести се дека Британците прифатиле одредени измени во Законот за внатрешниот пазар, кои би можеле да бидат доволни за Брисел да прифати некаков договор за Брегзит. Но до крај ќе има игри и ова ќе трае до последен момент. Можно е во текот на неделата да има договор, доколку Британциоте покажат добра волја, но тука се и Французите и прашањето за риболовот каде тие се многу тврди. Ризикот од No deаl Brexit е преголем, изјави за Утрински брифинг Тања Милевска, дописник на МИА од Брисел.

Блокадата од Бугарија

Реално Македонија одамна ги има исполнето критериумите и реформите потребни за отпочнување на преговорите. Сите институции во Македонија треба да одлучат да доколку има блокада како ќе се договорат со Брисел и дали ни е потребна помош во спроведувањето на реформите.

Кабинетот на Вархеј освен со инцијативи и предлози не може да се пофали со успех. Исто така, иако како комесар нема политичка боја, факт е дека произлегува од ЕПП, а од таму немаат притисок врз Борисов. Наводно, Вархеј предложил некаква промена на преговарачката рамка за Македонија, која апсолутно не ни оди во прилог нам, а не е прифатлива ни за ЕУ ни за германското претседателство. Очигледно толку многу сака да постигне резултат што во одредени моменти губи компас, вели Милевска

Разговорот со Милевска каде меѓу другото таа говори и за капањата за вакцинација, за работата на новинарите во услови на пандемија, погледнете во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen + 8 =