🎥 📞 Владо Апостолов: Ретко каде вештините се учат, бидејќи не е баш така лесно да напишеш новинарска истражувачка сторија

You must need to login..!

Опис

Новинарската награда „Никола Младенов“ која во изминативе години ја доделува Македонскиот институт за медиуми за истражувачки стории годинава му припадна на новинарот Владо Апостолов за сторијата „Жив и надграден: Лукративниот бизнис-клуб околу РЕК Битола“.

Сторијата е објавена на интернет-страницата „Призма“и открива како се злоупотребува системот на јавни набавки за внесување фирми блиски на власта во профитабилниот бизнис за ископ на јаглен за потребите на термоелектраната РЕК Битола.

-Кај нас најголемиот проблем околу истражувачкото новинарство е што најпотребни се парите. Тука е и времето и вештините. Ретко каде вештините се учат, бидејќи не е баш така лесно да напишеш истражувачка сторија. Треба да најдеш редакција која ќе дозволи да се сконцентрираш на една тема. Во моментов стационирани сме дома, не работиме од канцеларија и ги почитуваме мерките, изјави за Утрински брифинг, новинарот, Владо Апостолов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 + 2 =