Високите цени на горивата им ја „јадат“ заработката на транспортерите

You must need to login..!

Опис

Транспортерите во земјава бараат помош и поддршката од државата особено сега во услови на пандемија, енергетска криза и инфлација.

Соочени со високата цена на горивата која учествува со 40-60% во цената на превозот на стока, од организацијата МАК – АМ транс апелираат Владата да ја намали и замрзне цената на нафтата како погонско гориво минимум два месеци.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Билјана Муратовска од МАК – АМ Транс.

На прашањето како се соочуваат периодов со цените на горивата цената на горивата и каква Каква е моменталната слика во оваа дејност во земјава Муратовска со одговор дека транспортот учествува во голем дел на превозите.

-На нас влијаат дека сите проблеми кои настануваат дали еконмски, политички не може толку лесно да ги покачуваме.

-Тоа значи дека со порастот на цените на горивата ние се соочуваме со на зголемување на трошоците, а во исто време нбамалување на делот кој би знчел остварување на добивка, да се платат подобро возачите, што значи во овој период доколку немаме интервенција од страна на државата нема да можеме да имаме позитивни резултати односно да одговориме на барањата на нашите клиенти, вели Муратовска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen + five =