Виктор Илиески: За 100 отсто ја зголемивме публиката на Македонска филхармонија

You must need to login..!

Опис

Македонска филхармонија, во изминатата година ја зголеми публиката за 100 отсто за редовната програма и за 150 отсто за дополнителните програми, тоа го покажуваат статистичките податоци, вели директорот Виктор Илиевски. Со дополнителните програми остваривме два ефекти: ја зголемивме публиката на овие програми, а и музичарите имаат можност за нови предизвици и дополнителни приходи. Илиевски најави дека по многу години, во новата сезона Македонската филхармонија ќе има шеф диригент за сезоната 2020/21 година, а неговото име ќе биде објавено во мај.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven + 2 =