Новинарката на Утрински брифинг, Атовска, на пат до Украина – Краков е град на солидарноста со бегалците

You must need to login..!

Опис

На аеродромотот во Варшава можев да забележам дека пристигнуваат доброволци кои треба да се упатат во Украина и доброволно да се борат. Имаше лица од САД, од Чиле, од Романија, од Полска, изјави новинарката на Утрински брифинг Кристина Атовска.

-Сите тие велат дека одат да помогнат во борбата против Путин.

Краков е комплетно подготвен и на прв поглед изгледа како да е град на хуманост.

Се причекуваат бегалци на сите места. Огромен број на волонтери и невладини организации помагаат, вели Атовска.

Извештајот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 10 =