Велковски: Собранието мора да има детален увид во трошењето на Буџетот

You must need to login..!

Опис

ЕК до Националниот совет за евроинтеграции нотираше дека во Буџетот е поголема одговорност за трошења од Буџетот, побара внатрешна фискална контрола во контекст на корупција. Претседателот на Комисијата за економија и член на комисијата за финансирање буџет пратеникот од СДСМ, Диме Велковски за Утрински брифинг говори за тоа кој ќе ја врши таа контрола.

-ЕУ води сметка за тоа како се трошат буџетските средства во контекст на сузбивање на корупцијата. Сега имаме проект со ЕУ за зголемување на транспарентноста и проверки на Државниот завод за ревизија. Досега извештаите од ДЗР ги имавме само во вид на годишен извештај, а сега, според искуството од Хрватска, сакаме внатре во телата на Собранието да се дискутира за сите поединечни контроли на ДЗР, вели Велковски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 3 =