Велковска од Загреб: Земјотресот ми ги врати спомените од Скопје ’63

You must need to login..!

Опис

Беше престрашно. Бев будна и се почна да се тресе. Ми се вратија сликите од земјотресот во Скопје 1963. Едно страшно чувство. Луѓето се преплашени. Загрепчани уште не можат да се смират. Кај мене сите стакла се искршија. Фиоките и книгите испопаѓаа.

Коронавирусот кој хара низ Хрватска е ужасен. Воопшто не излегувам од станот. За набавките постојат волонтери кои не снабдуваат, изјави за Утрински брифинг Костадинка Велковска, актерка од Загреб.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 − eleven =