Величковски од Национален Совет за малцинства во Србија: Македонците се тука, они не се изгубени

You must need to login..!

Опис

На Србија не и’ е проблем да го воведе македонскиот како службен јазик во 15 свои општини и да му го признае националниот идентитет на нашето малциство таму.

Наспроти 15- те пресуди на Стразбур за кршење на човековите права на Македонците, кои и висат на врат на официјална Софија.

22.755, но деведесет и правата во Пописот се изјаснија 45.704, изјави за Утрински брифинг Борче Величковски од Национален Совет за малцинства во Србија.

-Македонците се тука, они не се изгубени, дури и официјалната проценка на ОБСЕ кој а ја користиме е дека е околу 200.000 припадници, вели Величковски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 − 4 =