🎥 📞 Василева: Наместо традиционалниот слем на Прво па женско, годинава организираме онлајн ПичПрич на тема „Бркам работа“

You must need to login..!

Опис

Наместо традиционалниот слем на Прво па женско, годинава се организира онлајн ПичПрич на тема „Бркам работа“. Во живо приказни ќе раскажуваат пет фриленсерки што баш добро си бркаат работа.

Настанот ќе се одржи на 15 мај во 20 часот. Ќе биде стримуван во живо на ФБ, на страницата на ПичПрич, а ќе биде обезбедено и видео на YouTube, изјави Ана Василевска.

Од самата појава на кризата знаевме дека најпогодени ќе бидат фриленсерите и токму тие (5 девојки) вечерва ќе имаат обраќања, изјави Ана Василева од Пич Прич .

Нормализацијата на женските искуства и претставувањето на жените како забавни и компетентни говорнички од различни полиња и теми е многу важно. Морам да споменам дека пандемијата го „сврте вниманието“ и кон фемицидот.

Фемицидот е најекстремната форма на насилство врз жените и девојчињата и во најголем број случаи е последица на континуирано повеќегодишно семејно или интимно-партнерско насилство, и за жал, често застапен и во порите на нашите семејни заедници и општествениот систем во целост.

За неполни две недели во нашата држава бележиме 2 фемициди, што укажува на апсолутната и итната потреба за системска мобилизација на сите можни национални и локални ресурси и капацитети за превенција и борба против родово базираното насилство во сите негови облици, изјави Василева од Пич Прич.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen − 16 =