Вардјан: Народот во Словенија очекува промена на власта и враќање на демократските процеси

You must need to login..!

Опис

-Во Словенија има голем предизборен притисок што во Македонија не се осеќа. Во вторникот започна предвременото гласање и досега 4% од избирачите излегоа, што значи дека народот сака промени, изјави за Утрински брифинг уредникот во РТ Словенија Вања Вардјан.

-Што значат промени? Последните години на власт беше Јанша кој ги урна демократските стандарди на Словенија. Денеска Фридом Хаус оцени дека Словенија има најголемо назадување во демократијата во целиот регион.

-Предизборните анкети покажуваат дека левицата има 55% гласови, а десницата 45%, додава Вардјан.

-Главниот конкурент на Јанша е партијата што се вика „Слобода“. Интересно е што на второто место е партија што се вика „Левица“, што за разлика од Македонија таа не националистичка, вели Вардјан кој додава дека се очекува промена на власта и народот очекува Словенија да се врати на демократските стандарди.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

thirteen + eighteen =