🎥 Бунџамин Куртиши: Со играниот филм „Кома“ до нови успеси

You must need to login..!

Опис

Не е лесно да се стигне до интернационален фестивал. Ние имаме потпишано со три компании за дистрибуција на краткометражен филм. Првата година ми беше тешко додека филмовите не почнаа да се пуштаат по фестивали. Потоа беше полесно.

Последната година, во време на пандемија јас добив 7 награди, изјави за Утрински брифинг продуцентот Бунџамин Куртиши.

-Без финансии ни филмот ниту една друга работа не може да се почне. Треба и да се знае како проектот точка по точка да се направи. Од препродукција, продукција и постпродукција. Почетоците се потешки, но секоја година се надградував и учев. Знам дека нема да ми биде лесно, но подготвен сум за сите предизвици.

Нормално е дека со тек на време ќе научам и други работи што не ги знам. Но со луѓето што ги знам и работам, сметам дека со новиот игран филм „Кома“ ќе стигнеме и до нови награди и фестивали, смета Куртиши.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 × 1 =