Бугарија две недели после изборите, кои се шпекулациите за состав на Влада

You must need to login..!

Опис

Мнозинството бугарски пратеници вчера ја избраа Ива Митева од партијата „Има таков народ“ за претседател на парламентот. За неа не гласаат пратениците од ГЕРБ на Борисов кој нема да биде кандидат за премиер, па за водечката извршна функција е предложен Даниел Митов.

Новиот распоред на силите во бугарскиот парламент го поставува прашањето дали тој ќе може да состави власт која стабилно ќе управува со Бугарија.

За ова актуелно прашање и за другите од бугарската политичка сцена гостин во Утрински брифинг е новинарот Ангел Петров.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

10 + 7 =