Бошков: Потребен е постојан дијалог со Владата – купувањето на социјален мир не е само низ пари

You must need to login..!

Опис

-Како дел од бизнис заедницата најзастапени сме со аплаудирање, ова го кажувам во сатиричен контекст, но дијалогот во овој момент кога политичарите се занимаваат самите со себе е на ниско ниво – односно тоа е театар на социјален дијалог за социо-економски прашања, изјави во Утрински брифинг Миле Бошков – Бизнис конфедерација.

-Јавноста мора да знае дека бизнисот е застапуван од Стопански комори и Здруженија на работодавачи. Кога државата вели дека има прекрасен дијалог со дел од бизнис заедницата, тоа е точно, но ефектите и очекувањата кои ги имаме се мали. Сметаме дека дијалогот треба да биде постојан. Сосотојбите се менуваат и треба да бидеме во постојана комуникација, додаде Бошков.

-Во делот на капиталните инвестиции би требало да бидеме комуницирани, но на ова прашање доколку ги прашате политичари или оние кои го креираат буџетот- ќе речат да, повелете на НР, па дискутирајте на НР, го имате Собранието, но суштината е дека треба да го негуваме односот, вели Бошков.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 + nineteen =