Бошковски: За да имаме квалитетна репрезентација разликата во клубовите мора да ја прават македонските играчи

You must need to login..!

Опис

Нормално е дека нацијата која гледа ракомет сака борбеност и победи. Во овој момент има промена на генерација (што треба да се направи порано) и доаѓаме во ситуација каде полека полека треба да направиме промени. За тоа е потребно време. Дали каскаме зад европскиот ракомет – мислам дека да. Проблемот е во клубовите. Децата ги учиме на техники и тактики, а не на некои основни работи. Истите тие млади играчи кога доаѓаат на големи настани, ја имаат „рипнато азбуката“ очекуваме нешто што апсолутно не можат да го дадат, изјави во Утрински брифинг, ракометниот тренер Андон Бошковски.

Вардар беше шампион на Европа во која доминантна улога имаше Стоилов, како македонски продукт и што друго освен него? Затоа кога го збориме Металург во најголем удел во тоа што го правеа беше трасирање на патот на младите, имаа битна улога во тој клуб и така имаш право да се надеваш на успех на национално ниво, вели Бошковски.

Целиот разговор со ракометниот тренер Бошковски погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 − 10 =